Gauss
nemtom, msoltam 2005.03.30. 16:27
Tnyleg csak akkor olvasd el, ha szksged van r, klnben feleslegesen unod porr az agyad...Ha mg mindig akarzs, menj
Gauss, Carl Friedrich (1777. 04. 30. - 1855. 02. 23.) |
Nmet matematikus, csillagsz s fizikus. t tartjk minden idk egyik legnagyobb matematikusnak. gy is nevezik: "A matematikusok fejedelme." Euler mellett a matematika legsokoldalbb tudsa.
Braunschweigben szletett, desapja nyergesmester volt. Mr 6 ves korban kitnt matematikai tehetsgvel. Tantja egyszer azt a feladatot adta a kis tanulknak, hogy adjk ssze a szmokat 1-tl 40-ig, mivel a tant r addig egy msik vfolyammal akart foglalkozni, s gy akarta addig a kicsiket lefoglalni. De a kis Gauss hamarosan jelentkezett a j eredmnnyel. Csodlkoz tantjnak el is magyarzta, hogyan csinlta.
Prba lltotta a szmokat 40 + 1 = 39 + 2 = 38 + 3 stb. Ezek a prok mindig 41-t adnak sszegl, s mivel 20 ilyen pr van, az eredmny 820. Ez a gondolkozs megegyezik a szmtani sorozat sszegnek meghatrozsnl alkalmazottal. Tantja felismerve a kisfi rendkvli kpessgeit, jelentette az esetet elljrinak. gy jutott el a hre braunschweig-i herceghez, aki felkarolta a kis Gauss-t. Gimnziumba kerlt, majd a gttingeni egyetemre.
Plyja tretlenl velt felfel. Ismerte s bartjnak nevezte Bolyai Farkast, ennek ellenre fit Bolyai Jnost nem tmogatta s ezzel igen nagy csaldst okozott mindkettjknek. Sajnos Gauss msok elismersvel is fukarkodott. gy pldul Abel tehetsges norvg matematikussal kapcsolatban is. Lobacsevszkij orosz matematikust ugyan beajnlotta a Gttingeni Tudomnyos Trsasgba, de a nem euklideszi geometria megalkotsnak terletn vgzett munkssgnak kzvetlen elismerstl tartzkodott, akrcsak Bolyai Jnos esetben
Gauss csillagszknt is szmottevt alkotott. 1801-ben egy j s egyszerbb mdszert dolgozott ki a bolyg plyjnak kiszmtsra. 1820 krl geodzival (fldmrs) kezdett foglalkozni. Fizikai munkssga is emltsre mlt. Gttingenben egy szobor brzolja t s Wilhelm Webert a tvr 1833-ban trtn feltallsa kzben. alkotja meg az els abszolt fizikai mrtkegysgrendszert. Mg szmolgp fejlesztssel foglalkozott, Leibniz gpt tkletestette. Ez a gp az idejben npszer volt egsz Nmetorszgban.
Gauss bks, hossz s elismert letet lt. Igazi zsenialitst mg gy is nehz teljes egszben felmrni, mert nagyon sok felfedezst, elgondolst, gy a nem euklideszi geometria felfedezse irnyba tett gondolatait sem publiklta. Utols kvnsga az volt, hogy egyik korai s szmra legkedvesebb felfedezsnek, a 17 oldal szablyos sokszg szerkesztsnek emlkre srkvre egy szablyos 17 szget vssenek. Ezt ugyan nem teljestettk, de szlvrosban a tiszteletre emelt szobor talapzatn lthat a szablyos 17 oldal sokszg.
Matematikai munkssgrl:
Egyik legkedvesebb matematikai szakterlete a szmelmlet volt. Tle szrmazik az a monds, hogy: "A matematika a tudomnyok kirlynje, s a matematika kirlynje a szmelmlet." 1791-ben, 14 ves korban becslst adott a prmszmok eloszlsra, miszerint ezres szmkrben a prmszmok szma fordtottan arnyos a szmok termszetes alap logaritmusval. Ezt ugyan ksbb tbben is pontostottk, de ez semmit nem von le a fiatal Gauss rdemeibl.
volt az, aki felfedezte, hogy kapcsolat van a prmszmok s a szablyos sokszgek szerkeszthetsge kztt. Egy "n" oldalszm szablyos sokszg csak akkor szerkeszthet euklideszi szerkesztssel ha "n" prmtnyezs felbontsban csak a 2 szerepel tetszleges nemneagatv egsz kitevj hatvnyon s az n. Fermat-fle prmek (3,5,17,65537) els kitevj hatvnyon.
Azaz n = 2k * p1 * p2 *... * pk, ahol p1, p2, pk klnbz Fermat-fle prmek. Teht szerkeszthet a 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 17, ..., 257 s 65537 oldal szablyos sokszg, de nem szerkeszthet pldul a 7, 9 , ill. 11 oldal. A 17 oldal szablyos sokszg szerkesztsnek a mdjt meg is oldotta.
Gauss foglalkozott a szakaszos tizedes trtekkel, s tisztzta mikor kapunk tiszta vagy vegyes szakaszos tizedes trtet, s mekkora lehet a szakasz hosszsga. 1799-ben a doktori rtekezsben az "algebra alapttelt" igazolta, amely szerint minden algebrai egyenletnek van gyke. Ezek gykk nem okvetlenl valsak, hanem lehetnek komplex szmok is, s nem biztos, hogy ezek a gykk mind klnbznek egymstl. A gykk szma (belertve az azonosakat is) az egyenlet fokszmval egyenl. 1827-ben jelent meg A grbe felletekre vonatkoz ltalnos vizsglatok cm mve, amelynek eredmnyei geodziai munkssgra vezethetk vissza. Gauss tlete, hogy a komplex szmokat a sk pontjaiknt brzolhatjuk. 1837-ben megjelent rtekezse a komplex szmok algebrjt s aritmetikjt tartalmazza. A nem euklideszi geometria megalkotsnak terletn vgzett kutatsairl csak levelezseibl tudunk, s felttelezhet, hogy ezen a terleten is messzire jutott.
|